Nyheder

Store Cykeldag 2012

19. juni 2012
Store cykeldag

Solen var ikke fremme på dette års Store Cykeldag, men det var smilene til gengæld.

Igen i år blev der hygget i Brøndby – først med croissanter og kaffe på plænen ved rådhuset, inden der blev trampet godt i pedalerne på den 20 kilometer lange med borgmester Ib Terp i spidsen.

Undervejs på turen besøgte cyklisterne nogle af de institutioner, som er i Brøndby og velvilligt åbnede deres døre.

På Brøndby Gymnasium, Ungdomsklubben 1.st Floor og Stadionhal 1 var der rundvisninger, ligesom det nye undervisningshus på Genbrugsstationen holdt åbnet og fortalte om affaldshåndterning og miljø.

Det blev også til et besøg på Kulturweekend i Brøndby Strand, hvor Forstadsmuseet fejrede 50 året for Køge Bugt-banen.

Den store cykeldag sluttede traditionen tro i Middelalderlandsbyen med hygge og grillpølser, og hvor vinderen af en cykel fra J.P. cykler og 3 x 3 måneders medlemskaber blev trukket. Og da det hele var slut kom regnen.

Store cykeldag

Store cykeldag

Store Cykeldag

Store cykeldag

Store cykeldag

Store Cykeldag


 

Kontakt redaktør: 
Udskriv Tip en ven Få siden læst højt (ALT + T) Mindre tekst