Årets Idrætsleder

Med Brøndby Kommunes priser ønsker Kommunen at hylde nogle af de talrige ildsjæle, der hvert år yder et frivilligt arbejde til gavn og glæde for Kommunens borgere.

Prisens formål

Formålet er at påskønne lederarbejdet, den medmenneskelige forståelse og interessen for det folkeoplysende arbejde i det lokale foreningsliv. Årets Idrætsleder gives til en frivillig leder, der gennem sin indsats har haft stor betydning for en idrætsforening hjemmehørende i Brøndby Kommune.

Indsatsen kan afspejle:

  • Særlige lederegenskaber inden for frivilligt lederskab
  • Et stort engagement i foreningslivet
  • Et udviklet miljø om en idrætsaktivitet

Hvem kan modtage prisen?

Alle medlemmer af en folkeoplysende forening i Brøndby Kommune.

Hvem kan indstille?

Alle foreninger, medlemmer af en forening, samt forældre med børn i en forening der er hjemmehørende i Brøndby Kommune kan indstille kandidater. Frist for indstillinger til årets lederpriser udsendes elektronisk til alle folkeoplysende foreninger og offentliggøres i lokale medier og på kommunens hjemmeside.

Indstilling sker med angivelse af hvem der indstiller, navn på kandidat samt begrundelse til Børne-, Kultur- og Idrætsforvaltningen.

Hvordan foregår uddelingen af prisen?

Idræts- og Fritidsudvalget anbefaler på deres møde i januar tre nominerede samt modtageren af Årets Idrætsleder på baggrund af de indkomne forslag. Kommunalbestyrelsen udpeger på denne baggrund modtageren af prisen. Behandlingen foregår på en lukket dagsorden, og indstillinger offentliggøres ikke.

Idræts- og Fritidsudvalget og Folkeoplysningsudvalget kan stille forslag til kandidater til prisen, enten som et supplement til øvrige indstillinger eller i mangel på andre indstillinger.

Hvad består overrækkelsen af? 

Overrækkelsen foretages af borgmesteren til Brøndby Kommunes foreningsfest eller ved et særskilt arrangement. Prisen består af en gave og 7.500 kr.

Andre bestemmelser

  • kan ikke deles af flere
  • kan ikke søges selv
  • skal ikke nødvendigvis uddeles hvert år
  • kan modtages flere gange
  • Hvem har modtaget prisen indtil videre?
    2019  Annelise Andersen, Svømmeklubben Vest Brøndby 
    2018  Jan Borre, Brøndbyernes Idrætsforening 
    2017  Janette Weng, Brøndby Volleyball Klub 
    2016 Jeanett Lundsteen Jensen, Brøndbyernes Idrætsforening  
    2015  Per Nielsen, Brøndbyernes Idrætsforening 
    2014  Yvonne Schou Thomsen, BSI Håndbold 
    2013  Ingen 
    2012  Jan Groth Møller, Brøndbyernes Idrætsforening
    Kim Gammeltoft Rasmussen, Brøndbyøster Budo Club 
    2011  Sten Lerche, Brøndbyernes Idrætsforening
    Karl Ejner Hansen, Brøndby Håndbold Klub 
    2010  Søren Henriksen, Svanholm Cricketklub
    Elon Sander, Brøndbyernes Idrætsforening 
    2009  Christina Jensen, Brøndbyernes Idrætsforening
    Nicolaj Bergerud, Brøndby Volleyball Klub 
    2008  Jane Petersen-Larsson, Brøndby Håndbold Klub
    Bente Svarre Nielsen, Brøndby Tennis Klub
    Mickey Lund, Svanholm Cricketklub 
    2007  Jan Erik Kronsell, Brøndbyernes Idrætsforening
    Svend Erik Hansen, Brøndby Judo Klub
    Torben Lund Nielsen, Brøndby Gymnastik Forening 
    2006  Palle Nielsen, Brøndby Strands Idrætsklub, badmintonafdelingen
    Christian Krogh, Brøndby Bordtennis Club
    André Falk Folkersen, Brøndbyernes Idrætsforening 
    2005  Bo Rasmussen, Atletikklubben Brøndby
    Maria Rose Thyren, Brøndby Håndbold Klub
    Bjarne Ibsen, Brøndby Karate Klub 
    2004  Astrid S. Schou, Brøndby Strands Idrætsklub, håndboldafdelingen
    Kim Hammer, Brøndbyernes Idrætsforening 
    2003  Tommy Sjøgren, Brøndby Håndbold Klub
    Jette Lau, Brøndby Gymnastik Forening
    Per Hagen Jensen ”Fidel”, Brøndbyernes Idrætsforening 
    2002  Palle Bengtsson, Brøndby Judo Klub
    Erik Lykke Hansen, Brøndbyernes Idrætsforening
    Henrik Pfaff, Svanholm Cricketklub 
    2001  Conny Christensen, Brøndby Håndbold Klub
    Jeanette Weng, Brøndby Volleyball Klub
    Jens Mogensen, Brøndbyernes Idrætsforening 
    2000  Yvonne Sønder Schou, Brøndby Strands Idrætsforening - håndboldafdelingen
    Willy Jensen, Brøndby Strands Idrætsforening - fodboldafdelingen
    Morten Petersson, Svanholm Cricketklub 
    1999  Ole Larsen, Brøndby Håndbold Klub
    Marianne T. Høyer, Brøndby Strands Gymnastikforening
    Kim Ole Hansen “Krølle”, Brøndbyernes Idrætsforening 
    1998  Lars Hansen, Svanholm Cricketklub
    Marianne Cramer, Brøndbyernes Idrætsforening
    Jørgen Christiansen, Brøndby Strands Idrætsforening - håndboldafdelingen 
    1997  Dorthe Sjøgren, Brøndby Håndbold Klub
    Jørgen Ahrens, Brøndby Trim
    Jørgen Hansen, Hokuto-Kai 
    1996  Arne Mortensen, Brøndby Strands Idrætsklub - fodboldafdelingen
    Bruno Nørregaard, Brøndbyernes Idrætsforening
    Martin Jørgensen, Svanholm Cricketklub 
    1995  Ebbe Jørgensen, Brøndbyernes Idrætsforening
    Ove. S. Nielsen, Strandens Selvforsvars Forening
    Egon Møller Petersen, Brøndby Strands Idrætsklub - håndboldafdelingen 
    1994  Jan Søe Kristensen, Brøndby Roklub
    Steen Spangen, Brøndby Volleyball Klub
    Carsten Sørensen, Brøndbyernes Idrætsforening 
    1993  Vilhelm Laursen, Brøndby Gymnastik Forening
    Henning Hansen, Brøndby Strands Idrætsklub - badmintonafdelingen 
    1992  Hanne Christensen, Brøndby Handicap Idrætsforening
    Jørgen Jørgensen, Brøndby strands Idrætsklub - bordtennisafdeling 
    1991  Ole Hansen, Brøndby Strands Idrætsklub - badmintonafdelingen
    Kurt Falk, Brøndbyernes Idrætsforening
    Benny Niebling, Brøndby Cykle Club 
    1990  Karen Forsberg Petersen, Brøndby Strands Idrætsklub - håndboldafdelingen
    Per Madsen, Brøndby Bordtennis Club
    Grethe Pedersen, Brøndby-Schneekloth Håndbold Klub
    John Korff, Brøndby Bokse Club 
    1989  Barry Jensen, Brøndbyernes Idrætsforening
    Asger Iversen, Brøndby Cykle Club
    Jens Brøndum, Brøndby Strands Idrætsklub - badmintonafdelingen 
    1988  Inge Jentzsch Sørensen, Brøndby Strands Gymnastikforening
    Gert Raasdal, Brøndbyernes Idrætsforening
    Finn Nistrup, Svanholm Cricketklub 
    1987  Jørgen Folkersen, Brøndbyernes Idrætsforening
    Per Stripp, Brøndby Karate-Do Kai 
    1986  Arne Poulsen, Brøndbyernes Idrætsforening
    Preben Hegelund, Brøndby Strands Idrætsklub - badmintonafdelingen
    Birgit Buus Larsen, Svømmeklubben Vest Brøndby 
    1985  Henning Elmelund, Brøndbyernes Badminton Klub
    Finn Petersen, Brøndbyernes Idrætsforening 
    1984 Verner Sørensen, Brøndby Roklub
    Rolf Lind, Brøndby Roklub
    Betty Nielsen, Brøndby Skøjteløberforening 
    1983  Ernst Knudsen, Brøndby Volleyball Klub
    Kjeld Jensen, Brøndby Bordtennis Klub 
    1982  Leif Hansen, Brøndbyernes Idrætsforening
    Karl Sommer, Atletikklubben Brøndby
    Ib Nielsen, Forældre-B.I.F. 
    1981  Finn Andersen, Brøndbyernes Idrætsforening
    Kjeld Pedersen, Atletikklubben Brøndby
    Bent Petersen, Brøndbyvester Skytteforening 
    1980  Egon Bennedsen, Brøndby Strands Idrætsklub - fodboldafdelingen
    Torben Rasmussen, Brøndby Strands Sejlklub 
    1979  John Jensen, Brøndby Volleyball Klub
    Søren Nissen, Svanholm Cricketklub 
    1978  Irene Bennedsen, Brøndby Strands Idrætsklub - håndboldafdelingen
    Per Bjerregaard, Brøndbyernes Idrætsforening 
    1977  Grethe Hansdahl, Brøndby Håndbold Klub
    Jørgen Pedersen, Brøndbyernes Idrætsforening 
    1976  Inger Knudsen, Brøndby Strands Idrætsklub - badmintonafdelingen
    Erik Torp Steffensen, Brøndby Strands Gymnastikforening 
    1975  John Christensen, Brøndby Strands Idrætsklub - badmintonafdelingen
    Johs, Andersen, Brøndby Cykle Club 
    1974  Torben Jensen, Schneeklothianerner/Svanholm
    Jytte Bogø, Brøndby Gymnastik Forening 
    1973  Mimi Rogiers, Brøndby Badminton Klub
    Bent Knudsen, Brøndby Strands Idrætsklub - badmintonafdelingen
    Rudolf Larsen, Brøndbyernes Idrætsforening 
    1972  Jørgen Jønsson, Svanholm Cricketklub
    Jytte Efferbach Jensen, Brøndby Strands Gymnastikforening 
    1971  Alfred Jacobsen, Brøndby Roklub
    Jørgen Jellerrup, Brøndby Badminton Klub 
    1970  Poul Roed, Brøndbyernes Idrætsforening
    Rudolf Eisner, Brøndby Roklub 
    1969  Poul Andersen, Brøndbyernes Idrætsforening
    Niels Chr. Elley, Brøndby Strands Sejlklub 
    1968  Benny Colding Nielsen, Brøndbyvester Skytteforening
    Helge Hamberg, Brøndbyernes Idrætsforening 
    1967  Otto Bevensee, Brøndbyernes Idrætsforening
    Thorvald Jacobsen, Brøndbyernes Idrætsforening
    Sven Møller-Jørgensen, Brøndby Tennis Klub
    Frede Christensen, Brøndby Strands Idrætsklub - håndboldafdelingen
    Ella Christensen, Brøndby Strands Idrætsklub - håndboldafdelingen 

Indstil kandidater til Årets Idrætsleder

Det er ikke muligt at indstille kandidater for 2021 endnu.

Kontakt

Fritid, Idræt og Bevægelse

Brøndby Rådhus
Park Allé 160
2605 Brøndby
Tlf: 43 28 28 28
Åbningstider

Mandag - onsdag  kl. 09.00 - 13.00

Torsdag   kl. 13.00 - 17.30

Fredag  kl. 09.00 - 12.00

Telefontider

Mandag - onsdag  kl. 09.00 - 14.30

Torsdag  kl. 09.00 - 17.30

Fredag  kl. 09.00 - 12.00

Sidst opdateret den 14. juni 2021
Skrevet af Brøndby Kommune