Brøndbys repaircafeer er en bæredygtig succes
Grøn Pulje 2025 nu åben for ansøgninger, hvis du har en god, grøn ide. Brøndbys to repaircafeer er nogle af dem, der tidligere har fået glæde af kommunens grønne pulje, og vi har i den anledning besøgt repaircafeen i Brøndbyøster.
Har du fået et ærgerligt hul i jakkeforet? Er knappen til brødristeren gået i stykker? Og overvejer du at smide dem begge to ud? Det behøver du ikke – besøg en af Brøndbys to repaircafeer i Brøndbyøster eller Brøndbyvester i stedet!
Vi kiggede indenfor i den stuvende fulde lille Repair Café i Brøndbyvester en søndag i februar. Bare på den korte tid, vi var der, blev en hakke repareret og gjort klar til forårets lugning, en lille piges røde håndbold fik ny luft, et gardin blev lagt op, og fire par yndlingsbukser blev lappet!
Det er frivillige i repaircafeerne, som helt gratis hjælper dig med at reparere ting, der er gået i stykker. Det forlænger tingenes levetid og sparer dig for penge, og så er det meget bedre for klimaet at reparere og genbruge end at producere nyt.
Repaircafeerne giver også en stor, social ”sidegevinst”, for her mødes folk i alle aldre og med forskellige færdigheder i et hyggeligt fællesskab. Der er en lille håndfuld frivillige ”på vagt” i hver café, og udover at reparere lærer de også gerne fra sig, så vigtig, nyttig viden bliver givet videre.
Hanne Lindegaard fra Brøndbys Grønne Nabofællesskaber er en af dem, der har været med til at starte begge cafeer op. Hun er stolt af, at cafeerne bliver brugt, også af de næste generationer.
”Repaircafeerne er en bæredygtig succes. Jeg er især glad for, at der også kommer børn og unge, som lærer, hvordan og hvorfor man reparerer ting, og at de kan få hjælp til det lige om hjørnet”, siger Hanne Lindegaard.
Starthjælp fra Grøn Pulje
Brøndby Kommune har givet økonomisk startstøtte til repaircafeerne og bidrager med penge til bl.a. redskaber fra sin Grøn Pulje, der uddeler midler til brøndbyborgeres grønne projekter.
Du kan søge op til 10.000 kr. til et projekt, og Grøn Pulje 2025 er åben for ansøgninger nu.
Læs mere på www.brondby.dk/gronpulje
Hvor og hvornår
Repair Cafe Brøndbyøster
- Hvornår: sidste torsdag i måneden fra kl. 16-19 (ferie i juli)
- Hvor: Ditlevs gamle Købmandsbutik, Brøndbyøstervej 112, 2605 Brøndby
Repair Cafe Brøndbyvester
- Hvornår: den anden søndag i måneden fra kl. 10-12
- Hvor: Beboerværksted ved Kernen, Kirkebjerg Søpark 5A, 2605 Brøndby
Repaircafeer i hele landet
Repaircafeerne i Brøndby er forankret i bevægelsen Repair Café Danmark, der startede i 2013. I dag er der over 130 repaircafeer landet over. De fører regnskab over hvad og hvor meget, de reparerer, og hvor stor en klimagevinst, det giver. Læs mere om dem på repaircafedanmark.dk.
I 2024 reparerede repaircafeerne i Danmark så mange produkter, især elektronikudstyr, husholdningsapparater og tøj/tekstiler, at det sparede miljøet for over 220 tons CO2. Alene i Brøndby var man godt på vej mod det første ton i 2024. Tallene viser en stor stigning fra 2023.
Hvorfor er reparationer godt for klimaet?
Når vi producerer nye varer, bruger vi råmaterialer og belaster klimaet gennem udledning af drivhusgasser til atmosfæren, bl.a. CO2. Det er med til at give uønskede klimaforandringer. Ved at reparere varer, der allerede er blevet produceret, undgår vi at bruge nye ressourcer og skåner dermed klimaet for mere CO2-udledning.
Så når du reparerer dine ting i stedet for at købe nyt, giver det god mening ikke bare for din egen økonomi, men også for klimaet og miljøet.
Kontakt
Klima og Miljø
Teknik- og Miljøforvaltningen
Brøndby Rådhus
Park Allé 160
2605 Brøndby
Telefon: 43 28 24 35
E-mail: miljo@brondby.dk
Åbningstider
Mandag - onsdag: 09:00 - 13:00
Torsdag: 13:00 - 17:30
Fredag: 09:00 - 12:00
Telefontider
Mandag - onsdag: 09:00 - 14:30
Torsdag: 13:00 - 17:30
Fredag: 09:00 - 12:00