Brøndby går til filmen
Brøndby Kommune spiller en central rolle, når DR folder to spændende historiske fortællinger ud på skærmen. Både Brøndby Rådhus og Middelalderlandsbyen fungerer som vigtige kulisser i to kommende tv-produktioner.
På Brøndby Rådhus er optagelserne til tredje sæson af tv-serien Carmen Curlers i fuld gang.
Her bliver Brøndby Rådhus brugt som kulisse i tv-serien, fordi rådhuset i de gule mursten fra 1959 er smuk og velbevaret tidstypisk arkitektur, der passer perfekt til optagelserne om Axel, der opfandt den elektriske curler og revolutionerer skønhedsindustrien.
Tredje sæson af Carmen Curlers får premiere på DR til efteråret.
Samtidig er der også fuld gang i optagelserne til en ny programrække ”Heksejagt”, hvor en stor del af optagelserne foregår i Brøndbys Middelalderlandsby.
I programmerne bliver et barskt kapitel i Danmarkshistorien vækket til live, når hekseforfølgelserne i 15- og 1600-tallet skildres. Gennem fire afsnit á 30 minutter fortælles om en mørk tid, hvor op mod 1000 danskere blev dømt og brændt for hekseri – en vigtig, men dyster del af vores fortid.
Heksejagt får premiere til september og i tre af afsnittene vil der være scener fra Middelalderlandsbyen.
Brøndby Kommune kan derfor se frem til at være en del af historiefortællingen to gange i løbet af efteråret.
Kontakt
Staben for Politik og Organisation
Brøndby Rådhus
Park Allé 160
2605 Brøndby
Telefon: 43 28 28 28
E-mail: staben@brondby.dk