Se modellen af Fremtidens Brøndby Strand
Fra mandag den 22. september kan du i Kulturhuset Brønden se en model af byudviklingsprojekt Fremtidens Brøndby Strand.
Du kan få et indtryk af, hvordan bymidten vil forandre sig de kommende år. Første spadestik er planlagt til første halvdel af 2027, hvor et nyt hovedstrøg med butikker, boliger og et mobilitetshus skyder frem. Senere følger en ny skole ved Kulturhuset Brønden, volden bag Brønden bliver fjernet og nyt byggeri i Tranumparken.
Samtidig får Esplanadeparken et grønt løft med regnvandsbede, flere træer og masser af plads til ophold, bevægelse og byliv.
På modellen er alt vist i hvid – så du skal tage en portion fantasi med og forestille dig, hvor grønt og levende det hele bliver i virkeligheden.
Over de næste 15 år vil Brøndby Strand stille og roligt blive forvandlet med nye boliger, butikker, god arkitektur, bedre trafikforbindelser og stærke fællesskaber.
Vil du høre mere?
Mød Sekretariatet for Fremtidens Brøndby Strand:
Den 1. oktober kl. 15–17.30 ved Strandboxen – de byder på kaffe og kage
Den 3. oktober kl. 16-18 til Kulturnatten
Og husk – du kan altid lægge vejen forbi Kulturhuset Brønden og se modellen, når det passer dig at få et glimt af Fremtidens Brøndby Strand.
Foto: Fra onsdag den 10. september, hvor kommunalbestyrelsen samt investor så modellen for første gang og viser borgmester Maja Højgaard, Ino Dimsits fra AKF og Thorbjørn Lange fra Sampension.
Kontakt
Fremtidens Brøndby Strand Sekretariat
Brøndby Rådhus
Park Allé 160
2605 Brøndby
Har du en idé eller spørgsmål, så skriv til
TMF-FremtidensBST@brondby.dk
Træffetider i Strandboxen
Strandboxen er de gule containere ved Kulturhuset Brønden
Torsdage: 15.00 - 17:30