Borgmestre gennem tiderne

Brøndby Kommune har haft fem borgmestre siden 1952, hvor sognerådet fik titel af kommunalbestyrelse og sognerådsformanden fik titel af borgmester.

Kent Magelund (A): 1. marts 2016-

Ib Terp (A): 1. juli 2005-29. februar 2016

Kjeld Rasmussen (A): 4. januar 1966-30. juni 2005

Frederik Christensen (A): 10. november 1965-31. december 1965

Jens Christian Jensen (A): 1. april 1952-10. november 1965

Brøndbys sognerådsformænd

På Forstadsmuseets hjemmeside kan du se en liste over alle Brøndbys sognerådsmedlemmer og formænd. Forstadsmuseet er Brøndby og Hvidovres kulturhistoriske museum.

Se Brøndbys sognerådsformænd

Kontakt

Staben for Politik, Jura og Kommunikation

Brøndby Rådhus
Park Allé 160
2605 Brøndby

Tlf. 43 28 28 28

staben@brondby.dk

Sidst opdateret den 16. juni 2021
Skrevet af Brøndby Kommune