Om Årets Idrætsleder

Med Brøndby Kommunes priser ønsker Kommunen at hylde nogle af de talrige ildsjæle, der hvert år yder et frivilligt arbejde til gavn og glæde for Kommunens borgere.

Årets Idrætsleder

Indstil en kandidat til Årets Idrætsleder her.

Formål

Formålet med Årets idrætsleder er at påskønne lederarbejdet, den medmenneskelige forståelse og interessen for det folkeoplysende arbejde i det lokale foreningsliv. Årets Idrætsleder gives til en frivillig leder, der gennem sin indsats har haft stor positiv betydning for en idrætsforening hjemmehørende i Brøndby Kommune.

Indsatsen kan f.eks. afspejle:

  • Særlige lederegenskaber inden for frivilligt lederskab
  • Et stort engagement i foreningslivet
  • Et udviklet miljø om en idrætsaktivitet

Modtagere

Prisen kan tildeles alle medlemmer af en folkeoplysende forening i Brøndby Kommune, der gennem sin indsats har haft stor positiv betydning for foreningen.

Indstilling af kandidater til prisen

Alle foreninger, medlemmer af en forening, samt forældre med børn i en forening, der er hjemmehørende i Brøndby Kommune kan indstille kandidater til Årets Idrætsleder inden for tidsfristen.

Idræts- og Fritidsudvalget kan tilsvarende indstille kandidater til Årets Idrætsleder inden for tidsfristen.

Aktører kan ikke indstille sig selv til prisen.

Indstilling af kandidater sker via formular på Brøndby Kommunes hjemmeside med angivelse af, hvem der indstiller, navn på kandidat samt begrundelse.

Behandling af indstillinger

Idræts- og Fritidsudvalget behandler de indkomne indstillinger til Årets Idrætsleder og nominerer tre kandidater til prisen. Idræts- og Fritidsudvalget udpeger endvidere vinderen af prisen som Årets Idrætsleder blandt de nominerede. Kommunalbestyrelsen godkender på baggrund af indstilling fra Idræts- og Fritidsudvalget modtageren af prisen som Årets idrætsleder. Behandlingen af Årets Idrætsleder foregår på en lukket dagsorden, og indstillinger offentliggøres ikke.

De indstillede kandidater og de tre nominerede til Årets Ungdomsleder får personligt besked. De tre nominerede offentliggøres på kommunens hjemmeside.

Overrækkelse

Årets Idrætsleder overrækkes af borgmesteren sammen med formand for Idræts- og Fritidsudvalget til Brøndby Kommunes Foreningsfest AKTIV. Prisen består af et kunstværk samt et beløb på 7.500 kr.

Modtageren af prisen som årets Idrætsleder offentliggøres på kommunens hjemmeside.

Andre bestemmelser

Årets Idrætsleder uddeles til én person, og prisen kan modtages flere gange.

Tidligere modtagere af prisen
Årets Idrætsleder 1967-2021
2021 Maria Nube, Rullefabrikken
2020 Karna Kongslev, Idræt, Motion og Samvær i Brøndby
2019 Annelise Andersen, Svømmeklubben Vest Brøndby
2018 Jan Borre, Brøndbyernes Idrætsforening
2017 Janette Weng, Brøndby Volleyball Klub
2016 Jeanett Lundsteen Jensen, Brøndbyernes Idrætsforening
2015 Per Nielsen, Brøndbyernes Idrætsforening
2014 Yvonne Schou Thomsen, BSI Håndbold
2013 Ingen
2012 Jan Groth Møller, Brøndbyernes Idrætsforening
Kim Gammeltoft Rasmussen, Brøndbyøster Budo Club
2011 Sten Lerche, Brøndbyernes Idrætsforening
Karl Ejner Hansen, Brøndby Håndbold Klub
2010 Søren Henriksen, Svanholm Cricketklub
Elon Sander, Brøndbyernes Idrætsforening
2009 Christina Jensen, Brøndbyernes Idrætsforening
Nicolaj Bergerud, Brøndby Volleyball Klub
2008 Jane Petersen-Larsson, Brøndby Håndbold Klub
Bente Svarre Nielsen, Brøndby Tennis Klub
Mickey Lund, Svanholm Cricketklub
2007 Jan Erik Kronsell, Brøndbyernes Idrætsforening
Svend Erik Hansen, Brøndby Judo Klub
Torben Lund Nielsen, Brøndby Gymnastik Forening
2006 Palle Nielsen, Brøndby Strands Idrætsklub, badmintonafdelingen
Christian Krogh, Brøndby Bordtennis Club
André Falk Folkersen, Brøndbyernes Idrætsforening
2005 Bo Rasmussen, Atletikklubben Brøndby
Maria Rose Thyren, Brøndby Håndbold Klub
Bjarne Ibsen, Brøndby Karate Klub
2004 Astrid S. Schou, Brøndby Strands Idrætsklub, håndboldafdelingen
Kim Hammer, Brøndbyernes Idrætsforening
2003 Tommy Sjøgren, Brøndby Håndbold Klub
Jette Lau, Brøndby Gymnastik Forening
Per Hagen Jensen ”Fidel”, Brøndbyernes Idrætsforening
2002 Palle Bengtsson, Brøndby Judo Klub
Erik Lykke Hansen, Brøndbyernes Idrætsforening
Henrik Pfaff, Svanholm Cricketklub
2001 Conny Christensen, Brøndby Håndbold Klub
Jeanette Weng, Brøndby Volleyball Klub
Jens Mogensen, Brøndbyernes Idrætsforening
2000 Yvonne Sønder Schou, Brøndby Strands Idrætsforening - håndboldafdelingen
Willy Jensen, Brøndby Strands Idrætsforening - fodboldafdelingen
Morten Petersson, Svanholm Cricketklub
1999 Ole Larsen, Brøndby Håndbold Klub
Marianne T. Høyer, Brøndby Strands Gymnastikforening
Kim Ole Hansen “Krølle”, Brøndbyernes Idrætsforening
1998 Lars Hansen, Svanholm Cricketklub
Marianne Cramer, Brøndbyernes Idrætsforening
Jørgen Christiansen, Brøndby Strands Idrætsforening - håndboldafdelingen
1997 Dorthe Sjøgren, Brøndby Håndbold Klub
Jørgen Ahrens, Brøndby Trim
Jørgen Hansen, Hokuto-Kai
1996 Arne Mortensen, Brøndby Strands Idrætsklub - fodboldafdelingen
Bruno Nørregaard, Brøndbyernes Idrætsforening
Martin Jørgensen, Svanholm Cricketklub
1995 Ebbe Jørgensen, Brøndbyernes Idrætsforening
Ove. S. Nielsen, Strandens Selvforsvars Forening
Egon Møller Petersen, Brøndby Strands Idrætsklub - håndboldafdelingen
1994 Jan Søe Kristensen, Brøndby Roklub
Steen Spangen, Brøndby Volleyball Klub
Carsten Sørensen, Brøndbyernes Idrætsforening
1993 Vilhelm Laursen, Brøndby Gymnastik Forening
Henning Hansen, Brøndby Strands Idrætsklub - badmintonafdelingen
1992 Hanne Christensen, Brøndby Handicap Idrætsforening
Jørgen Jørgensen, Brøndby strands Idrætsklub - bordtennisafdeling
1991 Ole Hansen, Brøndby Strands Idrætsklub - badmintonafdelingen
Kurt Falk, Brøndbyernes Idrætsforening
Benny Niebling, Brøndby Cykle Club
1990 Karen Forsberg Petersen, Brøndby Strands Idrætsklub - håndboldafdelingen
Per Madsen, Brøndby Bordtennis Club
Grethe Pedersen, Brøndby-Schneekloth Håndbold Klub
John Korff, Brøndby Bokse Club
1989 Barry Jensen, Brøndbyernes Idrætsforening
Asger Iversen, Brøndby Cykle Club
Jens Brøndum, Brøndby Strands Idrætsklub - badmintonafdelingen
1988 Inge Jentzsch Sørensen, Brøndby Strands Gymnastikforening
Gert Raasdal, Brøndbyernes Idrætsforening
Finn Nistrup, Svanholm Cricketklub
1987 Jørgen Folkersen, Brøndbyernes Idrætsforening
Per Stripp, Brøndby Karate-Do Kai
1986 Arne Poulsen, Brøndbyernes Idrætsforening
Preben Hegelund, Brøndby Strands Idrætsklub - badmintonafdelingen
Birgit Buus Larsen, Svømmeklubben Vest Brøndby
1985 Henning Elmelund, Brøndbyernes Badminton Klub
Finn Petersen, Brøndbyernes Idrætsforening
1984 Verner Sørensen, Brøndby Roklub
Rolf Lind, Brøndby Roklub
Betty Nielsen, Brøndby Skøjteløberforening
1983 Ernst Knudsen, Brøndby Volleyball Klub
Kjeld Jensen, Brøndby Bordtennis Klub
1982 Leif Hansen, Brøndbyernes Idrætsforening
Karl Sommer, Atletikklubben Brøndby
Ib Nielsen, Forældre-B.I.F.
1981 Finn Andersen, Brøndbyernes Idrætsforening
Kjeld Pedersen, Atletikklubben Brøndby
Bent Petersen, Brøndbyvester Skytteforening
1980 Egon Bennedsen, Brøndby Strands Idrætsklub - fodboldafdelingen
Torben Rasmussen, Brøndby Strands Sejlklub
1979 John Jensen, Brøndby Volleyball Klub
Søren Nissen, Svanholm Cricketklub
1978 Irene Bennedsen, Brøndby Strands Idrætsklub - håndboldafdelingen
Per Bjerregaard, Brøndbyernes Idrætsforening
1977 Grethe Hansdahl, Brøndby Håndbold Klub
Jørgen Pedersen, Brøndbyernes Idrætsforening
1976 Inger Knudsen, Brøndby Strands Idrætsklub - badmintonafdelingen
Erik Torp Steffensen, Brøndby Strands Gymnastikforening
1975 John Christensen, Brøndby Strands Idrætsklub - badmintonafdelingen
Johs, Andersen, Brøndby Cykle Club
1974 Torben Jensen, Schneeklothianerner/Svanholm
Jytte Bogø, Brøndby Gymnastik Forening
1973 Mimi Rogiers, Brøndby Badminton Klub
Bent Knudsen, Brøndby Strands Idrætsklub - badmintonafdelingen
Rudolf Larsen, Brøndbyernes Idrætsforening
1972 Jørgen Jønsson, Svanholm Cricketklub
Jytte Efferbach Jensen, Brøndby Strands Gymnastikforening
1971 Alfred Jacobsen, Brøndby Roklub
Jørgen Jellerrup, Brøndby Badminton Klub
1970 Poul Roed, Brøndbyernes Idrætsforening
Rudolf Eisner, Brøndby Roklub
1969 Poul Andersen, Brøndbyernes Idrætsforening
Niels Chr. Elley, Brøndby Strands Sejlklub
1968 Benny Colding Nielsen, Brøndbyvester Skytteforening
Helge Hamberg, Brøndbyernes Idrætsforening
1967 Otto Bevensee, Brøndbyernes Idrætsforening
Thorvald Jacobsen, Brøndbyernes Idrætsforening
Sven Møller-Jørgensen, Brøndby Tennis Klub
Frede Christensen, Brøndby Strands Idrætsklub - håndboldafdelingen
Ella Christensen, Brøndby Strands Idrætsklub - håndboldafdelingen

Kontakt

Kultur, Idræt og Fritid

Brøndby Rådhus
Park Allé 160
2605 Brøndby
Tlf. 43 28 28 28

Åbningstider

Mandag - onsdag: Kl. 09.00 - 13.00
Torsdag: Kl. 13.00 - 17.30
Fredag: Kl. 09.00 - 12.00

Telefontider

Mandag - onsdag: Kl. 09.00 - 14.30
Torsdag: Kl. 09.00 - 17.30
Fredag: Kl. 09.00 - 12.00

Sidst opdateret den 16. september 2022
Skrevet af Brøndby Kommune